Warto zobaczyć

Ulica Piotrkowska
Symbolem Łodzi jest jedna z najbardziej znanych ulic w kraju, a zarazem najdłuższy polski deptak i jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Można tu znaleźć sklepy, restauracje, kawiarnie, puby oraz kluby muzyczne. Pod Twoimi stopami zobaczysz Aleję Gwiazd wskazującą na kinematograficzne dziedzictwo Łodzi (więcej w Wikipedii).

Centrum Handlowe „Manufaktura”
Jeden z największych polskich ośrodków handlowo-rekreacyjnych znajduje się na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Czteroletnia renowacja kompleksu (dawna tkalnia, elektrownia, hale wykończeniowe i budynek straży pożarnej) była pierwszym przykładem rewitalizacji przestrzeni przemysłowej na tak dużą skalę w Polsce.
Manufaktura to ponad 300 sklepów, restauracji, muzeów, dyskotek, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, kino i hotel. W sercu Manufaktury znajduje się plac z fontannami, na którym odbywa się wiele koncertów i imprez plenerowych. Latem można tu odpocząć na miejskiej plaży, a zimą pojeździć na łyżwach po lodowisku (więcej w Wikipedii).

EC1 Łódź – Miasto Kultury
W EC1 znajdziesz najnowocześniejsze planetarium w Polsce, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Centrum Nauki i Techniki (więcej w Wikipedii).

Pałac Izraela Poznańskiego
Największy ze wszystkich łódzkich pałaców. Znajduje się tu Muzeum Miasta Łodzi z Wielką Galerią Łodzian m.in. Artura Rubinsteina, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana czy Jana Karskiego. Początkowo w miejscu kamienicy nieruchomość została w latach 1888-1903 przekształcona w rezydencję w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projekt pałacu pierwotnie uważano za projekt Adolfa Seligsona. Ostatnio jednak jako architekci zostali zidentyfikowani J. Jung i D. Rosenthal. Ktokolwiek jest architektem, pałac jest imponującym wyczynem, przede wszystkim ze względu na jego konstrukcję w kształcie litery L. Z tyłu pałacu znajdował się duży ogród. Inną cechą pałacu jest skrzydło południowe, nakryte wysokimi kopułowymi dachami. W 2015 roku pałac został oficjalnie wpisany na Listę Zabytków Polski (więcej w Wikipedii).

Biała Fabryka
Kompleks Ludwika Geyera w południowej części ulicy Piotrkowskiej to miejsce, w którym wynaleziono pierwszą w Królestwie Polskim maszynę parową. Dziś znajduje się tu centralne muzeum tekstyliów oraz skansen architektury drewnianej (więcej w Wikipedii).

Łódź – Street-artowe murale

Łódź promuje twórczość artystów ulicznych z całego świata, jako sposób na ożywienie kulturalne tego miasta. Z inicjatywy Galerii Urban Forms, która rozpoczęła się w 2009 roku, powstało ponad 100 murali (wielkościenne malowidła na elewacjach w centrum miasta) i instalacje autorstwa lokalnych (m.in. Proembrion, M-City, Etam) i międzynarodowych artystów (m.in. Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed).

 

Free Joomla Lightbox Gallery